Afganistan, bin polisi eğitim için Türkiye’ye gönderdi

07 Nisan 2013 Pazar 01:29
Bu haber 166 kez okundu

KABİL (CİHAN)- Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Siddik Siddiki, bin Afgan polisin eğitim için

Afganistan, bin polisi eğitim için Türkiye'ye gönderdi
KABİL (CİHAN)- Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Siddik Siddiki, bin Afgan polisin eğitim için Türkiye’ye gönderildiği bildirdi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de, İçişleri Bakanlığı sözcüsü Siddik Siddiki, ISAF sözcüsü Günter Katz ve NATO sözcüsü Dominic Medley’in katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Siddiki, bin Afgan polisin eğitim için Türkiye’ye gönderildiği söyledi. Afgan yetkili, 900 polisin de eğitim için Mısır'a gönderildiğini aktardı.

Afganistan’da son bir yılda bin 800 Afgan polisin öldüğünü açıklayan Siddik Siddiki, 3 bine yakın polisin de yaralandığını dile getirdi.

Afganistan’daki güvenlik durumu ile ilgili bilgi veren İçişleri Bakanlığı sözcüsü, geçtiğimiz yıl ülkede 6 bin 300 bombalı ve intihar saldırısı düzenlendiği ifade etti. Hükümete karşı silahlı mücadele veren 4 bin 600 muhalifin son bir yolda öldürüldüğünü kaydeden Siddiki, 980 kişinin yaralandığı ve 6 bin 700 muhalifin ise tutuklandığını vurguladı.

2012 YILINDA 274 ISAF ASKERİ HAYATINI KAYBETTİ

ISAF sözcüsü Günter Katz, toplantıda yaptığı konuşmada, geçtiğimiz aylarda Afgan güvenlik güçlerinin önemli başarılar sağladığını söyledi. Afganistan’da güvenliğin yüzde 90 yerel güçlere devredildiğini aktaran Katz, bu yıl güvenliğin tamamen Afgan güçlere devredileceğini söyledi. ISAF’ın ise sadece eğitim amaçlı Afganistan’da bulunacağını belirten Günter Katz, 2012 yılında 274 ISAF askerinin hayatını kaybettiği bilgisini de verdi.

Toplantıda hazır bulunan NATO sözcüsü Dominic Medley de şöyle konuştu: “Afgan güçleri 2 yıl öncesine göre iyice eğitim aldı ve tecrübeye sahip. ISAF ise destekçi rolü oynayacak. 2014 yılı sonunda yeni NATO misyonu eğitim alanında yürütülecek. Afganistan yalnız kalmayacak, güvenliği devredilmesinden sonra da biz Afganların yanında olacağız
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x